Menu
Menu
kontakt do organizatora zlotu poldek@zlotmotocyklowy.pl
Zlot Motocyklowy im. kpt. Henryka Nowosielskiego w Stoczku Łukowskim
zlot motocyklowy w Stoczku Łukowskim

STOCZEK ŁUKOWSKI oczami motocyklisty

Stoczek i jego okolice są od dawna doceniane przez motocyklistów. Pierwszy zlot motocyklowy w Stoczku odbył się w 1985 roku. Na przestrzeni lat, co sezon licznie widuje się tutaj motocykle z tablicami z różnych zakątków Polski i nie tylko. Malownicze trasy obfitujące w dobrze wyprofilowane zakręty oraz lokacje, przy których można się zatrzymać i pozwiedzać lub podziwiać krajobrazy to istna uczta dla miłośników motocyklowych wojaży. Położenie Miasta na lekko pagórkowatym terenie, wijąca się wokół niego rzeka Świder oraz specyficzny mikroklimat sprawiły, że w okresie międzywojennym Stoczek był nazywany „Szwajcarią Podlaską”. Warto nadmienić, że lokalne warunki terenowe i krajobrazowe przyciągają nie tylko motocyklowych turystów, ale również paralotniarzy, sympatyków rozgrywek ASG oraz przede wszystkim miłośników motocyklowego off-roadu. Z dobrodziejstw tutejszych bezdroży korzystają zarówno przyjezdni off-roadowcy, jak i lokalne gremium skupione wokół tego sportu. Środowisko motocyklistów jest bardzo licznie reprezentowane wśród mieszkańców Miasta i Gminy Stoczek Łukowski. Dowodem tego jest swoisty „przystanek”, który motocykliści z klubu Armaty FG ufundowali dla wszystkich miejscowych i przyjezdnych wielbicieli jednośladów. Jest nim obraz Św. Krzysztofa na motocyklu „Sokół 1000” na tle parafii z naszego Dekanatu, który zdobi jeden z bocznych ołtarzy kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku. Każdy motocyklista może się tam zatrzymać, pomodlić i oddać kontemplacji. Wspomniany kościół jest również jedną z atrakcji lokalnej architektury. Poza tym, motocyklowi (i nie tylko) turyści na pewno docenią malowniczo położony Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy „Izydory”, gdzie znajdą kąpielisko, park linowy, wypożyczalnię sprzętu wodnego, hotel i restaurację. Sympatycy historii znajdą tu liczne miejsca pamięci narodowej. Zwolenników przygód zapewne zainteresują legendy o podziemnych tunelach oraz inne mrożące krew w żyłach opowieści, których prawdziwości jeszcze nikt nie odważył się potwierdzić.

W tym miejscu należy pochylić się nad bogatą historią miasta. Miasto i Gmina Stoczek Łukowski leżą w północno-zachodniej części Województwa Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej, która jest częścią Niziny Południowopodlaskiej. Pierwsze wzmianki o osadzie w tym regionie sięgają XII wieku. Prawa miejskie nadał Stoczkowi w 1546 roku król Zygmunt Stary. Na przestrzeni lat Miasto kilkukrotnie zmieniało przynależność państwową – w 1795 pod zaborem austriackim, w 1809 w Księstwie Warszawskim, by w 1815 roku stać się częścią terytorium Królestwa Polskiego. Ogólnopolską sławę Stoczek zawdzięcza stoczonej na tutejszej ziemi pierwszej zwycięskiej bitwie powstania listopadowego, w której wojska polskie pod dowództwem gen. Józefa Dwernickiego rozgromiły liczniejszy korpus rosyjski, pod dowództwem gen. Fiodora Gejsmara. Zwycięstwo to, choć nie miało większego znaczenia strategicznego, było bardzo ważne dla pokrzepienia serc rodaków oraz wiarę w powodzenie powstania. W 1867 roku, za wsparcie powstania styczniowego, Stoczek został pozbawiony praw miejskich, by ponownie odzyskać je w roku 1916. Po wybuchu II Wojny Światowej Miasto zostało prawie doszczętnie spalone. W czasach okupacji, na terenie Stoczka i okolic działały oddziały partyzanckie, m.in. oddział kpt. Ostoi. Działalność konspiracyjną i zaopatrzeniową dla żołnierzy AK prowadził w Stoczku kpt. Henryk Nowosielski.

Na stoczkowskich ziemiach urodziło się wiele wybitnych osobistości, m.in. Aleksander Świętochowski – pisarz i publicysta, bp Adolf Piotr Szelążek – duchowny, kandydat do beatyfikacji.

K.M